NO COPY aneb Ruce pryč od cizích textů!

Věta z nadpisu by měla být neporušitelnou mantrou všech textařů, copywriterů, redaktorů a dalších, kteří za svou práci (a snad i koníček) považují psaní textů. Inspirace ano, to je pochopitelné a také nutné, ovšem opisování je zakázané už ve škole a i my dospělí bychom se toho měli držet. Při psaní textu tak můžete vycházet z různých zdrojů, ale vždy musíte výsledek napsat VLASTNÍMI SLOVY. Prostě a jednoduše kopírování cizího textu je krádež a platí to o jedné sloce stejně jako o celém článku nebo dokonce obsahu webu!

Snadno a rychle

Je to jednoduché, že? Stačí si myší označit vybraný text, klepnout na něj a už ho můžeme vkládat do našeho prázdného dokumentu. Pak pošleme „práci“ nic netušícímu zákazníkovi a necháme si za text zaplatit slíbenou odměnu. Vždyť v tak obrovském a nepřehledném moři jako je internet, se mu nikdy nemůže podařit zjistit tento náš podvod. Setkali jste se už někdy s tímto názorem? Já ho zahlédla v jedné diskuzi a popravdě mi z něj bylo hodně smutno. Ano, slíbená odměna byla v tomto případě usmolených pár korun, za které by psal jen málokdo, ovšem ani to nikoho neopravňuje k tomuto jednání. Raději měl dotyčnou práci odmítnout nebo na inzerát ani nereagovat.

Kdo kopíruje, škodí…

… a to na všech frontách. Okradený je původní autor textu, který si s ním dal tu práci, aby ho vymyslel a uvedl do čtivé podoby. A zřejmě si na tom dal opravdu záležet, když je i kopírován. Podvedený je bezpochyby zákazník, který zaplatil za ukradenou věc. Navíc ho to může poškodit, aniž by o tom věděl. Vyhledávače nemají tak úplně rádi duplicitní texty, často na ně nereagují a dokonce za ně v některých případech i trestají, když se takovými texty webové stránky hemží. Pokud by tedy takových textů bylo více, je to už docela problém. Člověk, který si v dobré víře chtěl zřejmě objednanými texty vylepšit pozici svého webu, tak může dosáhnout i opaku a to je jistě špatné. Ale v neposlední řadě takový „textař“ škodí také sobě samotnému, protože i v nepřeberném množství webových stránek, které na internetu jsou a denně vznikají, pořád hrozí možnost odhalení tohoto podvodu. A co může být pro pisatele horší vizitka než ukradený text?